پروژه کاغذ سبز خوزستان (تولید خمیر کاغذ چاپ و تحریر از باگاس)

‌كارفرما : شرکت کاغذ سبز خوزستان KPGC
ظرفیت : 000/ 240 تن کاغذ چاپ و تحریر در سال
تعهدات شركت قائم رضا: اجرای عملیات سیویل،طراحی-مهندسی و تامین تجهیزات داخلی و خارجی
موقعیت جغرافیایی: خوزستان - اهواز
تاریخ بهر هبرداری: 1399 تا کنون

 

لینک موقعیت مکانی پروژه:       

پروژه احداث کارخانه تولید خمیر کاغذ چاپ و تحریر از تفاله نیشکر (Bagasse) برای نخستین بار در ایران توسط مجتمع صنایع قائم رضا در حال انجام است. در این پروژه که بر اساس طرح کلی احداث کارخانه مقرر است توان تولید سالانه 240 هزار تن کاغذ چاپ و تحریر را طبق جدول ذیل داشته باشد، خمیر کاغذ کاملا خشک یا Bone Dry Ton or BDt با ظرفیت سالانه 132000 تن (معادل 146800 تن خمیر کاغذ هوا-خشک یاAir Dry Ton or ADt ) با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روزِ دنیا تولید خواهد شد. زمان کاری کارخانه 330 روز در سال پیش¬بینی شده است. محل احداث کارخانه کیلومتر 35 جاده اهواز-آبادان در مجاورت مجموعه کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی می باشد.

 

عملیات اجرایی بخش فرآیندی-صنعتی پروژه به صورت EPC، در برگیرنده موارد زیر است: 

 • طراحی، مهندسی، خرید خارجی و داخلی تجهیزات وکالا
 • انجام ساخت داخل تجهیزات 
 • انجام عملیات سیویل و ساختمانی پروژه
 • عملیات نصب، پیش راه اندازی و تست سرد و راه اندازی و تست گرم 
 • آموزش به پرسنل بهره بردار و تحویل این بخش به بهره بردار 
 • تأمین قطعات یدکی دوران راه اندازی و دوسال پس از راه اندازی 
 • ارائه تضامین کیفی و کمی تجهیزات و محصول 
 • ارائه گارانتی و وارانتی 24 ماهه پس از تحویل مشروط به بهره برداری 

 

ظرفیت طرح کارخانه کاغذ سبز خوزستان: 

 

                                          

 

 

مشخصات کلی محصول خروجی بخش خمیر کاغذسازی (خمیر رنگبری شده جهت تولید کاغذ چاپ و تحریر):

 

                                        

 

کارخانه خمیرسازی مذکور مشتمل بر هفت واحد در قالب دو ناحیه به شرح زیر است: 

بسته تولید خمیر کاغذ (Pulp Plant): 

 • واحد اصلی پخت خمیر و خط فیبر (Cooking and Fiberline Unit): این واحد مشتمل بر بخش پخت خمیر (Cooking or Digesting) متشکل از 8 عدد Digester، بخش غربالگری (Screening)، بخش شستشو (دارای 9 عدد Vacuum Drum Washers)، بخش لیگنین زدایی با اکسیژن (Oxygen Delignification) و بخش رنگبری (Bleaching) می باشد. این واحد با دریافت روزانه 960 تن باگاس پیت زدایی (De-pithed Bagasse) شده و شسته شده، 450 تن در روز خمیر رنگبری شده با مشخصات فوق را تولید می نماید.
   
 • واحد تولید اکسیژن (Oxygen Generation Unit): اکسیژن مورد نیاز واحد اصلی پخت خمیر با ظرفیت 500 Nm3/h و خلوص 95% توسط این واحد، تولید می¬ شود. 

 

 • واحد تولید دی اکسید کلر (Chlorine Dioxide or ClO2 Generation Unit): تولید دی اکسید کلر مورد نیاز برای رنگبری خمیر با ظرفیت 8.8 TPD به روش Electrolyze توسط این واحد صورت می گیرد که برای نخستین بار در ایران اجرا می¬شود. 

 

بسته بازیابی مواد شیمیایی (Chemical Recovery Plant) :

 • واحد تبخیر کننده (Evaporation Unit): از این واحد به منظور تغلیظ Weak Black Liquor با 8.8% Concentration و تبدیل آن به Heavy Black Liquor تا 65% Concentration جهت استفاده از آن به عنوان سوخت Recovery Boiler استفاده می شود. این واحد دارای 9 عددEffect  شامل 3 عدد Concentrator و 6 عدد Evaporator می باشد که با تکنولوژی Lamella Falling Film Heat Exchanger ساخته شده اند. ظرفیت این واحد 260 تن بر ساعت است.

 

 • واحد دیگ بخار بازیابی (Recovery Boiler Unit): این بویلر با ظرفیت سوزاندن 700 تن ماده خشک در روز (700 tDS/d) قابلیت تولید 98 t/h بخار سوپرهیت با دمای 460 °C و فشار 68 bar را دارد. همچنین از Smelt خروجی از دیگ بخار بازیابی که آن را لیکور سبز نیز می نامند (Na2CO3 or Green Liquor) به عنوان مواد اولیه واحد سودسازی استفاده می شود.

 

 • واحد سودسازی دو مرحله ای (Re-Causticizing or Two-Stage Causticizing Unit): این واحد از آهک پخته خروجی از کوره آهک (به انضمام آهک پخته دانه بندی شده معدنی) و لیکور سبز (Na2CO3 or Green Liquor) خروجی از دیگ بخار بازیابی به عنوان مواد اولیه استفاده نموده و در مرحله اول (First Stage) با تلخیص این مواد، میزان مواد معدنی زائد از جمله سیلیس (SiO2) را به حداقل رسانده و از فرآیند خارج می کند و در مرحله دوم (Second Stage)، سودِ (Soda or NaOH or White Liquor) مورد نیاز واحد پخت خمیرکاغذ را تولید می نماید. از سرباره ی گِل آهک (CaCO3 or Lime Mud) خروجی از مرحله دوم واحد سودسازی نیز به عنوان بخشی از ماده اولیه ورودی به کوره آهک استفاده می شود. ظرفیت واحد سودسازی روزانه 1700 مترمکعب White Liquor (1700 m3NaOH/d) با میزان Active Alkali=100 g/l می باشد.

 

 • واحد آهک سازی (Lime Kiln Unit): این واحد با هدف تکمیل چرخه ی بازیابی مواد و به حداقل رساندن پسماندها و آلاینده های زیست محیطی، با بهره گیری از سرباره ی گِل آهک (CaCO3 or Lime Mud) خروجی از مرحله دوم واحد سودسازی و ترکیب آن با آهک خام معدنی، آهک پخته شده ی (Burnt Lime or CaO) مورد نیاز واحد سودسازی را تأمین می نماید. ظرفیت این واحد 170 t/d آهک پخته با دانه بندی 20mm می باشد.