عمده سرمایه گذاری باید در حوزه معدن اتفاق بیفتد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه، «سعید عسکرزاده» دبیر انجمن سنگ آهن اظهار داشت: موضوع سنگ آهن موضوع بسیار مهمی است. وضعیت سنگ آهن در سال‌های آتی نمی‌تواند بر اساس فرمول‌های موجود ادامه یابد. چنانچه ذخایر سطحی سنگ آهن رو به اتمام برود، ذخایر کم عیار و ذخایر عمیق، با وضعیت فعلی قیمتی سنگ آهن، مقرون به صرفه نخواهد بود.

از طرفی واردات سنگ آهن نیز کاملاً منتفی است. چرا که قیمت سنگ آهن وارداتی تفاوت فاحشی با قیمت داخلی فعلی سنگ آهن دارد بنابراین باید موضوع سنگ آهن را جدی گرفت. برای گرفتار نشدن در وضعیتی که معتقدم منجر به تعطیلی کارخانجات فولاد خواهد شد، از الان می‌بایست بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری لازم در حوزه معدن اتفاق بیفتد.

این سرمایه‌گذاری صرفاً مربوط به موضوع استخراج نیست بلکه شامل تمامی بخش‌های معدن‌کاری، خصوصاً اکتشاف و استخراج است. از طرف دیگر واحد‌های صنایع معدنی، اعم از واحد‌های تولید کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، فولاد و مقاطع فولادی، از الان باید تمرین رقابت‌پذیری کنند.

این بدان معنی است که بتوانند برابر شرایط جهانی نسبت به تولید اقدام نمایند. در غیر این صورت با واحد‌های صنایع معدنی غیر بهره‌وری مواجه خواهیم بود که قطعاً توان رقابت با کارخانجات مشابه خارجی را نداشته و مجبور به تعطیلی خواهند شد.تمرین افزایش بهره‌وری و ایجاد نیازمندی‌های لازم برای تولید بهره‌ور، نه تنها ضامن دوام فعالیت در سرمایه‌گذاری‌های انجام شده خواهد بود، بلکه از الان از هدر رفت منابع ملی جلوگیری خواهد کرد.