حاشیه سود بسیار بالای صنعت فولاد دروغ است

به گزارش ماین نیوز، امین ابراهیمی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان:

۱۶ درصد از بازار سرمایه را شرکت‌های زنجیره آهن و فولاد تشکیل می‌دهند که ۴۳ شرکت هستند.مارکت کپ این شرکت ها ۱۳۶۰ همت است و سود این شرکت‌ها در ۱۴۰۱ حدود ۱۵۰ همت بود.نرخ بازگشت سرمایه در این صنعت حدود ۱۰ درصد است.

به جزء شرکت‌های فولاد مبارکه، چادرملو و گل گهر میزان سودآوری مابقی زنجیره حدود ۴۰ همت است که با این حساب نرخ بازگشت سرمایه به زیر ۲ درصد هم می‌رسد.سودآوری صنعت فولاد عمدتا به دلیل تغییرات رخ داده در نرخ ارز و تورم بوده است.

  • اینکه ادعا می شود حاشیه سود صنعت فولاد بسیار بالاست، درست نیست

صنعت فولاد پتانسیل ارزآوری سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلاری دارد.در فولاد خوزستان به حدود ۳۸ کشور صادرات داریم.تفسیرهای اشتباه از فولاد خام و محصول نیمه نهایی باعث شد که سیاستگذاری‌ها در حوزه فولاد و مخصوصا صادرات فولاد به سمتی برود که آن بخش از زنجیره که مزیت صادراتی دارد، آسیب ببیند.

در حال حاضر برای صادرات مقاطع میانی فولاد مشکلات زیادی داریم، از جمله وضع عوارض صادراتی دو درصدی.سیاست چندگانه در زمینه تسعیر نرخ ارز در کل زنجیره فولاد و رعایت کف عرضه در بورس کالا هم دیگر مشکلات ایجاد شده برای صادرات هستند.۴۵ میلیون تن ظرفیت نصب شده در صنعت فولاد داریم اما به دلیل محدودیت‌های انرژی و غیره حداکثر ۳۳ میلیون تن تولید داریم.

با توجه به اینکه برای ایجاد هر یک میلیون تن ظرفیت تولید فولاد به یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، عملا ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بلااستفاده مانده است.رقابت بین فولادی‌ها و معدنی‌ها برای تکمیل زنجیره تولید و گرفتن پهنه‌های معدنی اشتباه است.

با ادامه این روند، صنعت فولاد از مرحله چالش به مرحله بحران و تعطیلی کارخانه‌ها خواهد رسید.در حال حاضر صادرات کنسانتره، اشتباه‌ترین کار ممکن است.حدود یک سال است که به صورت غیرمستقیم به عربستان صادرات داریم اما هنوز مراودات تجاری مستقیم حل و فصل نشده است.